Jak vybrat správný převodový motor

Převodový elektromotor je kombinací elektromotoru a převodovky. Díky tomu se jedná o jednoduché a cenově výhodné řešení pro aplikace s nízkými otáčkami s vysokým točivým momentem, protože kombinuje motor s redukčním systémem. Nejdůležitější je, že převodové motory zajišťují dobře sladěný elektromotor a převodovku, což přispívá k dosažení optimální energetické účinnosti vedle prodloužení životnosti vašeho zařízení.

Pro mnoho elektrotechnických a mechanických konstruktérů však může být volba správného převodového motoru komplikovaným a náročným procesem. Při výběru převodového motoru je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Ať už plánujete nákup předem zkonstruovaného převodového motoru nebo výběr převodovky a motoru odděleně, pochopení různých požadavků na aplikaci je nezbytné pro nalezení perfektní shody.

1. Znát požadavky na aplikaci.
Prvním krokem při výběru převodového elektromotoru je kontrola požadavků na aplikaci. Mezi ně patří mimo jiné následující:

Obecné požadavky: Velikost obálky, orientace montáže, typ montáže a velikost, boční a boční zatížení a typ mazání.

Zdroj vstupního napětí: Napětí, kmitočet (Hz), maximální proud (zesilovače) a případně typ řízení.

Specifikace převodových motorů: Velikost, hmotnost, požadovaná úroveň hluku, životnost a úroveň údržby.

Výkon převodového motoru: otáčky, točivý moment, pracovní cyklus, výkon, spouštěcí a provozní moment (plné zatížení).

Provozní prostředí: Aplikační a okolní teplota a stupeň krytí (IP).

2. Vyberte správný elektromotor.
Dále použijte svůj seznam požadavků na aplikaci a porovnejte je se specifikacemi motorů různých typů, které vás zajímají, jako je univerzální, bezkartáčový DC, AC indukce nebo převodový motor s permanentním magnetem. Protože každá aplikace má své vlastní jedinečné vlastnosti a požadavky, je důležité si uvědomit, který faktor, jako je výkon, počáteční moment nebo účinnost, je pro vaši aplikaci nejdůležitější. Během této fáze se můžete rozhodnout, že přizpůsobení převodovky a motoru bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

3. Znát požadavky na rychlost a točivý moment zatížení, které má být poháněno – frekvekční menič
Abyste zajistili, že váš převodový motor bude správně dimenzován pro zamýšlené použití, je důležité znát výstupní otáčky, rozběhový a provozní moment. Výběr správného převodového motoru je otázkou odpovídajících výstupních otáček (RPM) a točivého momentu podle potřeb vaší aplikace. Výstupní rychlost závisí na požadavcích vašeho stroje a měla by být již známa. Tím se určí počáteční a provozní točivý moment. Mějte na paměti, že když si vyberete předmontovaný převodový motor, výrobce provedl většinu těžkého zvedání, aby zajistil bezproblémovou práci elektromotoru a převodovky.

Jakmile vypočítáte počáteční a provozní točivý moment, použijte křivku výkonu výrobce pro točivý moment, rychlost a efektivitu, abyste našli motor, který odpovídá vašim potřebám. Poté zkontrolujte potenciální konstrukční omezení, včetně momentu převodovky (plné zatížení), vstupní rychlosti, meze kluzu převodovky, tepelných charakteristik a pracovních cyklů.

4.Test
Jakmile jste vybrali převodový motor, je důležité provést několik testů, abyste se ujistili, že motor běží v typickém provozním prostředí. Pokud se motor stane nepřiměřeně horkým, je příliš hlučný nebo se zdá být namáhaný, opakujte proces výběru motoru nebo kontaktujte výrobce.

Pokud vezmete čas na správnou velikost vašeho převodového motoru, zajistíte, že bude trvat několik let a bude pracovat s maximální účinností.