Ametyst je magický minerál

Ametyst je vzácná odrůda křemene. Jedná se o průhledný a mimořádně krásný minerál světlých a tmavých odstínů široké palety, který má vzhled fialového krystalu. Pro svůj okouzlující jemně fialový odstín se jí říkalo „kamenná fialka“. Největší hodnotu mezi sběrateli mají nebroušené ametysty.

Tento krystal je velmi žádaný ve šperkařském průmyslu. Ametystové šperky mají armádu příznivců po celém světě díky své nadpozemské kráse, rozmanitosti odstínů a energetických kvalit.

Místa těžby ametystu

Cejlon byl po staletí hlavní lokalitou minerálu. Od 18. století se krystaly začaly těžit v nalezištích v Německu a nejvybranější a nejdražší ametysty byly z Uralu. O století později se v Evropě objevily tuny purpurového nerostu těženého v Brazílii. Krymská a sibiřská ložiska se aktivně využívají od 19. století. Velké lokality patří Itálii, USA, Itálii a ostrovu Madagaskar.

Každá z těchto geografických lokalit má ametysty jedinečné kvality a barvy. V Brazílii se velké světlé nerosty těží přímo z achátu. Ve Vera Cruz (Mexiko) vyrůstají z bílých skal tmavě fialové krystaly s průhlednými křemennými tkaničkami. V Uruguayi jsou naleziště ametystu, který tvoří krystal v kombinaci s oranžovým a červeným achátem. V USA, ve státě Colorado, najdete úlomky tohoto minerálu i ve vápenci.

Odrůdy a barvy

Ametyst má různé druhy a odstíny. Asi 90 % krystalu se nachází v geodách (kulovité dutiny) a samostatných kartáčích. Geody jsou jako balvany, které po tisíciletí skrývají krásu uvnitř. Možná proto mu Rusové přezdívali knedlík.

Drahé a vzácné druhy křišťálu:

• Chevron. Nádherná kombinace fialového krystalu a bílého křemene. Křišťál má krásné vzory a je ceněn jako magický ochránce před negativní energií.

• Ametrin. Vzniká v kombinaci s citronovým citronem. Tento jedinečný krystal má modrý odstín a zlaté žíly.

• Rutilový ametyst. Nejvzácnější typ s roztroušeným goethitem, schopným vytvářet optickou iluzi a plnit přání.

• Brandberg. Tento ametyst je protkán záhnědou a má široké využití v léčitelství.

Každý krystal má jedinečný odstín. černá (má nejsilnější magickou moc), modrá (druhá na seznamu nejvzácnějších krystalů), zelená (nalezena v Brazílii a USA, má jehlovité inkluze, používá se v magii jako pomocník v obchodních vztazích), růžová ( prestižní odrůda ametystu, který je orámován v nejlepším rámu), levandule (vzácný minerál získaný zpracováním růžového křemene).

Ametyst přitahuje psychiky a kouzelníky pro svou citlivost a vysoké vnímání energie. Starověké minerály často mluvily, takže tyto krystaly jsou dražší. Vždy je možné zvýšit jejich energii a zachovat silné vlastnosti ametystu po staletí.