úvod

Pokud jsou nehty lámavé nebo odbarvené, může být příčinou plísňová infekce. Často jsou postiženy nehty na palcích u nohou. Plíseň nehtů na rukou je vzácná.

Plísňová infekce nehtů je trvalá. Vzhledem k tomu, že nehty na nohou rostou zpět jen pomalu,terapieobvykle zdlouhavé a vyžaduje trpělivost. Může trvat několik měsíců, než uvidíte úspěch léčby.

příznaky

Plíseň nehtů je patrná přes bělavě nažloutlé až nahnědlé zbarvené nehty. Nehty mohou zkřehnout, ztloustnout a změnit tvar. Někdy také bolí. Postižená část nehtu se může oddělit od nehtového lůžka. Nehtová plísňová infekce je také známá jako „onychomykóza“.

Často jsou postiženy nehty na palcích u nohou. U naprosté většiny lidí se plíseň objevuje na přední nebo boční hraně nehtu. Málokdy to děláinfekceod kořene nehtu. Tato forma se vyskytuje především u těžce oslabených lidíimunitní systémnahoru, například v důsledku vážné nemoci. Může se to také stát po transplantaci orgánu, protože potřebujete léky, které mohouobranný systémpotlačit.

V dalším projevu se na povrchu nehtu tvoří bílé skvrny. Mohou zůstat bodové, ale mohou se také rozšířit na velkou plochu. Toto je známé jako „bílá povrchová nehtová houba“.

příčiny

Infekce plísní nehtů je obvykle způsobena  kožními houbami (dermatofyty). Někdy za to ale mohou i kvasinky nebo plísně. Kvasinkové plísně se objevují především na nehtech.

Mnoho lidí s plísní nehtů má zároveň atletickou nohu . Mnoho odborníků proto předpokládá, že plíseň nehtů je často důsledkem infekce nohou sportovce.

rizikové faktory

Faktory, které podporují infekci plísní nehtů, nebyly celkově dobře prozkoumány. Rizikové faktory jsou:

infekce nohy sportovce

častý kontakt s houbovými patogeny, například v bazénech nebo saunách

poranění nehtů

příliš těsné boty

některá kožní onemocnění, jako je psoriáza

Problémy krevního oběhu v nohou, například v důsledku cukrovky nebo onemocnění periferních tepen

oslabení imunitního systému , například v důsledku onemocnění, jako je HIV nebo užívání léků, které tomu bráníimunitní systémslabé stránky

rodinná dispozice

Plíseň nehtů na rukou se vyskytuje především u lidí, kteří mají často mokré ruce, jako jsou pracovníci úklidu.

frekvence

Plíseň nehtů je běžná. Odhaduje se, že postiženo je 3 až 12 % populace. Starší lidé to řeší častěji než mladší.

Kurs

U jinak zdravých lidí nemá plísňová infekce nehtů žádné vážné následky. Zřídka však zmizí sama o sobě.Pokud se neléčí, houba může zůstat omezena na část nehtu nebo se rozšířit. Není však známo, jak často se to děje.

U lidí s cukrovkou nebo oslabenýchimunitní systémnehtová houba může být také bakteriálníinfekcesousední kůže . Navíc může nehet ztloustnout. To může způsobit problémy s chůzí.

diagnóza

Plísňová infekce není vždy snadné odlišit od jiných onemocnění nehtů. Například lupénka se může objevit i na nehtech a vypadat tam jako plíseň. Lékaři mohou vyšetřit podezření na plíseň nehtů seškrábnutím něčeho z nehtu. Tento vzorek lze obarvit speciálním barvivem a zkoumat pod mikroskopem na spóry plísní. Pro stanovení přesného typu patogenu je však nutné vytvořit se vzorkem tkáně houbovou kulturu. To trvá asi tři týdny. Další testy jsou méně časté, například podrobnější vyšetření nehtové tkáně v laboratoři.

prevence

Předpokládá se, že plíseň nehtů se často vyvíjí v důsledku atletické nohy. Prevence mykózy nohou by tedy mohla chránit i před plísněmi nehtů. Vzhledem k tomu, že houby rostou především ve vlhkém prostředí, vyplatí se mít nohy v suchu. To znamená např

nohy po sprše, koupání nebo plavání dobře osušte a ideálně vyfénujte,

nosit boty, které nejsou příliš těsné a pokud možno vzdušné,

nenosit dva dny po sobě stejné boty,

co nejčastěji si zouvá boty

nosit pantofle v bazénech, společných sprchách a šatnách a

Boty, ručníky a ponožky nejsou sdíleny s ostatními.

Poranění nehtů může podporovat plíseň nehtů. Dobře padnoucí boty a ponožky, které nejsou příliš těsné, pomáhají například chránit nehty na nohou před trvalým tlakem při dlouhé chůzi, turistice nebo běhání.

Aby nedošlo k reinfekci spórami plísní, doporučuje se prát ponožky, ložní prádlo a ručníky alespoň na 60 stupňů. Existují také speciální prací přísady, jako jsou hygienické prostředky, které zabíjejí spory plísní v prádle i při nízkých teplotách.

Jak účinná jsou tato doporučení pro prevenci, nebylo dosud ověřeno dobrými studiemi .

léčba

Mnoho lidí si chce léčit plíseň nehtů, protože je jim vzhled nehtu nepříjemný. Léčba může také zabránit ztluštění nehtu a šíření nehtuinfekcezabránit.

Plíseň nehtů lze zevně ošetřit bezbarvými laky, které jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Obvykle obsahují některou z účinných látek amorolfin nebo ciklopirox. Tyto léky inhibují růst houby nebo ji zabíjejí. Musí se používat pravidelně a někdy i déle než rok. Kromě laků existují i ​​léčebné sety, ve kterých se infikovaná část nehtu nejprve po dobu dvou týdnů změkčí pomocí krému s obsahem urey a následně se odstraní špachtlí. Kůže pod ním je poté několik týdnů ošetřena krémem obsahujícím účinnou látku bifonazol.

Externí léčba není příliš účinná. Léčba pomocí tablet je obvykle nutná, abychom se zbavili plísně nehtů. Obvykle obsahují účinnou látku itrakonazol nebo terbinafin. Který lék je vhodný závisí mimo jiné na tom, o jaký druh houby se jedná. K léčbě infekcí nehtů na nohou je obvykle třeba tablety užívat po dobu nejméně tří měsíců. Na plíseň nehtů na ruce může stačit šest týdnů léčby. Tablety mohou mít vedlejší účinky, jako jsou gastrointestinální potíže. Hrozí také poškození jater. To je však velmi nízké.

onlycosolve