DEZINFEKCE A PRAVIDELNÝ SERVIS KOTLE

Teplá voda představovala od nepaměti ideální prostředí, ve kterém se velmi dobře dařilo množení bakterií. Ačkoli si dnes dáváme záležet na dokonalé čistotě našich domácností, na bakterie v teplé vodě nemyslíme. Kde se jim v domácnosti daří nejvíce? Ideální jsou pro ně zásobníky teplé vody, tepelné čerpadlá a nepohrdnou ani vodorovnými vodovodními trubkami a zřídka je můžeme objevit i v tepelném čerpadle. Je možné se proti výskytu bakterií bránit? Existuje nějaký krok, na který bychom měli myslet při pravidelném servisu kotle? Odpovědi Vám prozradíme v následujících řádcích.

Bakterie představují různorodou skupinu organismů, kterým se mimořádně dobře daří v celém spektru biotopů. Mnoho lidí je přesvědčeno, že v teplé vodě, která se nachází uvnitř každého kotle nemají šanci přežít. Pravda je však jiná. I tato voda představuje ideální prostředí pro bakterie a choroboplodné zárodky. Jedním z nich je i bakterie s názvem Legionella pneumophila. U slabších jedinců způsobuje tento organismus infekci dýchacích cest a daří se jí velmi dobře v teplé vodě.

Odpovědí na problémy spojené s výskytem bakterií v kotlích je termická dezinfekce vody. Většina zařízení nemá dlouhodobě nastavenou teplotu nad 60 ° C. Udržování této hranice by bylo neefektivní a navíc by to mělo za následek celkové zvýšení nákladů. Termická dezinfekce vody funguje na principu, že teplota v zařízení je během krátké doby (obvykle na několik minut nebo na hodinu) zvýšena na hodnotu 70 ° C.

Takové zvýšení spolehlivě odstraní veškeré bakterie, které by se v zařízení mohly nacházet. Většina moderních zařízení má tuto funkci již zabudovanou a k termické dezinfekci vody dochází přibližně jednou za týden. V případě, že jste majitelem staršího zařízení, měli byste myslet na to, že teplotu vody v zařízení je potřeba alespoň jednou týdně zvýšit i kdyby na krátkou dobu.